Sık Sorulan Sorular (F.A.Q)

Web Hosting nedir?

Web barındırma, web sitelerini kullanıcılar için çalışır durumda tutan verileri saklama hizmetidir. Çevrimiçi olan her web sitesinin bir ana sunucusu vardır ve hepsi bu depolamayı yönetmek için bir web barındırıcısı kullanır. Yine de tüm web barındırıcıları aynı kalite düzeyini sağlamaz. Çalışma süresi ve veri hızı ve aktarım miktarı, bir ana bilgisayarın başarısının en iyi ölçüleridir.

Paylaşılan web barındırma nedir?

Paylaşılan bir web barındırma hizmeti, her kullanıcının mevcut toplam kaynakların belirli bir bölümünü aldığı bir Hosting hizmetidir. Bu sistemde birden çok etki alanı aynı sunucu tarafından barındırılır; bu, sunucunun kaynaklarının birden çok etki alanı (Domain) arasında bölündüğü anlamına gelir. Bu, bu web sitelerinin, tüm kaynaklarını yalnızca bir web sitesine uygulayan özel bir sunucuya sahip bir web sitesi kadar sağlam bir performans sağlayamayacağı anlamına gelir.

Alan adı (Domain) nedir?

Alan adı/Domain, bir web sitesinin gerçek adıdır ve her web sitesinin bir alan adı olması gerekir. Bir tane edinmek için, bir alan adı kayıt şirketi aracılığıyla satın almanız gerekir.

Her alan adı aslında bir dizi sayı olan bir IP (İnternet Protokolü) adresini işaret eder. Doğal olarak çoğu insan 10 haneyi doğru bir sırayla hatırlayamadığı için, alan adları ziyaretçiler için kolayca hatırlanan takma ad olarak hizmet eder. Örnek olarak en iyi bilinen alan adı google.com’dur ve Google’ın IP adresi 173.194.79.99’dur… isterseniz IP adresi ile kullanmayı deneyin.
Etki alanları, sözleşmeye ve etki alanının popülaritesine bağlı olarak, yılda birkaç dolardan yılda yüz binlerce dolara mal olabilir.

Bant genişliği nedir ve ne kadara ihtiyacınız var?

Bant genişliği, bir web sitesini görüntülerken kullanılan veri miktarıdır. Bir kullanıcı bir web sitesini her görüntülediğinde, veriler aktarılır ve bu aktarımın ölçümü bant genişliğidir. Genel olarak, görüntüler, ses dosyaları ve video dosyalarının bant genişliği metinden daha yüksektir.

Disk alanı nedir ve ne kadara ihtiyacım var?

Disk alanı, bir kullanıcının herhangi bir zamanda dosyaları depolayabileceği toplam alanı ifade eder. Dosyalar herhangi bir türde olabilir- HTML, resimler, videolar- ve herhangi bir zamanda, toplam dosya boyutu disk alanını aşamaz. Ne kadar disk alanına ihtiyacınız olduğu, sitenizde ne tür medya ve etkileşim barındıracağınıza bağlıdır. E-posta hesabınızın deposu da disk alanında sayılır, bu nedenle hesapta yer alacak büyük dosyalarınız varsa, bu disk alanı ihtiyaçlarınızı artıracaktır.

Özel bir e-posta hesabını nasıl edinebilirim? (ben@sitem.com)

Bir web barındırıcısından bir hesap satın aldığınızda, aldığınız hizmetlerden biri, o hesapta barındırılan herhangi bir etki alanı için belirli sayıda özel e-posta hesabıdır. Bazı web barındırıcıları size bir e-posta hesabı veya 20 e-posta hesabı veya sınırsız e-posta hesabı verir. Bu e-posta hesapları web sunucusunun kontrol panelinden yönetilir ve bu kontrol panelinden e-posta hesapları oluşturabilir, şifrelerini değiştirebilir ve e-posta ileticileri kurabilirsiniz. Ayrıca, gmail gibi web tabanlı bir e-posta hizmetinden veya Outlook gibi çevrimdışı bir hizmetten göndermek için özel bir e-posta hesabı da oluşturabilirsiniz.

SSL güvenliği nedir?

Bu,(Secure Sockets Layer) Güvenli Yuva Katmanı’nın kısaltmasıdır. Bu, bilgileri çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde iletmek için kullanılan yaygın bir protokoldür. Bu protokol, İnternet’e bağlı iki makine veya aynı dahili ağdaki iki makine arasında çalışan güvenli bir yol sağlar. İnternetteki vahşi güvensizlik göz önüne alındığında, bir web sunucusuna güvenli bir şekilde bağlanması gereken web tarayıcıları tarafından kullanılan son derece kullanışlı bir araçtır. SSL genellikle çalışır ve web sitesini gerçekten ziyaret eden kişinin çok az etkileşimi olan veya hiç etkileşimi olmayan güvenli bir oturum oluşturur. Tarayıcının bir asma kilit veya asma kilit ve yeşil bir çubuk gösteren adresi görüntülediğini fark edebilirsiniz – bunlar, büyüsünü yapan SSL’nin ayırt edici özellikleridir.